Aktuális tárlataink

"150 éves Kőszeg Város Fúvószenekara"


1866–ban megalakult Kőszeg Város Fúvószenekarának elődje, a Zeneegylet zenekara, melyet Nykodém János tornyosmester alapított a tornyosokból és a feloszlatott vértes ezred zenészeiből. Később a kőszegi zenei élet hanyatlani kezdett, s ez a zenekar életére is rányomta bélyegét. 1896-ban a város vezetése úgy döntött, hogy haza hívja a kőszegi születésű Kováts Ferencet, hogy élessze fel, alapítsa újjá Kőszeg fúvószenekarát. Ennek hála a zenei élet virágzásnak indult, a fúvószenekar hatalmas sikereket ért el, s 1926-ban minősítő vizsgát tett. 1932-ben az ostrom 400. évfordulóján a zenekar is kivette részét ünneplésből, bemutatták Kováts Ferenc „Kőszeg Ostroma” című művét. A zenekar a város rendezvényeinek elengedhetetlen résztvevőjévé vált.

Az 1950-es évek elején Kováts Ferenc lemondott, a következő jelentős karnagy Horváth István lett a zenekar életében. Vele nyerték el a megye legjobb fúvószenekara címet, s 1966-ban a 100. évfordulót is együtt ünnepelték.

Horváth István lemondása után Gréts Károly lett a fúvószenekar karnagya. Vezetése alatt nemcsak városi és megyei, de országos sikereket is elértek. Három ízben nyertek a Ság-hegyi kráterhangversenyen, így kiérdemelték a „Kráterkupát”. Első külföldi vendégszereplésükre is ebben az időszakban került sor, melyet aztán egyre több külföldi út követett. Gréts karnagyúr szinte mindent meghangszerelt fúvószenekarra, így repertoárjuk mindig egyedi volt, kitűnt a többi zenekar által játszott művek közül.

1979-től Csárics Sándor lett Kőszeg Fúvószenekarának karnagya 30 éven át. Vezetése idején a zenekar repertoárja átalakult, modernebb darabok és magyar zenék is helyet kaptak bene. Csárics Sándor 3 évtizedes munkásságát egy nagyon rövid, de rendkívül jelentős időszak követte 2009-ban, melyet Dohos László ezredes neve fémjelez. 9 hónapi együttmunkálkodás alatt a zenekar visszakapta önbecsülését, fantasztikus hangulatú próbák, koncertek és térzenék jellemezték ezt a rövid időszakot, mely után újabb karnagy lépett Kőszeg Város Fúvószenekara elé Szilágyi Miklós személyében. A fiatal karnagy lendületesen lépett a zenekar életébe. Első (főiskolai) diplomahangversenyét már a zenekarral csinálta végig, melynek eredménye egy kitüntetéses diploma lett. Ezt egy második, mesterdiploma-koncert is követte, ami egyben a zenekar minősítő hangversenye is volt. Kőszeg Város Fúvószenekara a legmagasabb, ’D’ kategóriában kiemelt arany minősítéssel bekerült az ország öt legjobb zenekara közé, s napjainkban is szép sikereket ér el.

Ha visszatekintünk Kőszeg Város Fúvószenekarának 150 évére feltűnik, hogy sikerei mögött mindig egy-egy kiemelkedő karnagy állt. A karnagyok mindig saját képüknek megfelelőem formálták a zenekart, ezért olyan jelentős a tevékenységük. A zenekar első 150 évében (alapítástól a mai napig) 7 ilyen karnagyot számolhatunk össze, így kiállításunk is az ő munkásságukon alapul és a karnagyok szemszögén keresztül mutatja be az együttes szakmai sikereit és közösségi életét.

 

A kiállításhoz zenés múzeumpedagógiai foglalkozások is kapcsolódnak, melyek előzetes bejelentkezéssel vehetők igénybe. A foglalkozásokon a gyermekek beleláthatnak a zenekar múltjába és jelenébe, valamint megismerkedhetnek közelebbről a zenekar hangszereivel, melyek közül néhányat ki is próbálhatnak. A zenekar alapjául szolgáló ütőhangszerek világába is betekintést nyerhetnek, sőt ki is próbálhatják, milyen élményt nyújt, ha együtt zenélünk.

A tárlat a Kőszegi Várkiállításban (Rajnis utca 9.) látható 2016. szeptemebr 15-ig, kedd - vasárnap 10-17 között! A kiállításhoz zenés múzeumpedagógiai foglalkozást is ajánlunk!