Állandó kiállítások

"A Küttelek és a Szerecseny patika"


Az épületben a város első patikája működött 1665 és 1983 között. Jelenleg a földszinten, az 1850-60 között készített officinából nyílik a 17. századi patikaenteriőr és a gyógyszerészet-történeti kiállítás. Eredeti helyén látható a 19. század közepén készített cseresznyefa bútorzat. A 17. és a 19. századi laboratóriumi enteriőr mellett két teremben elsősorban laboratóriumi eszközöket mutatunk be. Az első kiállító-teremben Magyarország legrégibb gyógyszerész dinasztiája, a Küttel-család relikviái láthatóak. Az utolsó teremben a gyógyszerkészítés, a gyógyszerformák készítésére szolgáló eszközök mellett éremgyűjtemény látható.

A Fekete Szerecseny Patika szerves része a Kőszegi Városi Múzeumnak, amely a hazai gyógyszerészet gazdag Vas megyei emlékanyagát mutatja be. Látványában ez a kiállítóhelyünk nem versenyezhet a laikusok által is őszinte csodálattal szemlélt jezsuita bútorzattal, azonban egyedülállóan régi volta, valamint a bemutatott gazdag enteriőrök és eszközanyag miatt szakmai értéke talán nagyobb. Hazánkban csak itt látható, szó szerint egymás mellet a 17. századi officina és laboratórium, illetve azok 19. századi párjai!

Amikor a Kőszegi Patikamúzeum 1980. október 20-án megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a már jóval korábban, 1971 végétől beindult a szorgos gyűjtő munka eredményeként több ezer kötet muzeális értékű, a gyógyszer- és orvostudomány kezdeteit bemutató, s fejlődését nyomon követő könyv- és folyóirat anyagot is rejtettek raktárai. A könyvészeti anyag elsősorban a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár, az Ernyei József Könyvtár átadott könyv- és folyóirat és különlenyomat anyagából tevődött össze, de igen sok értékes anyagot kapott a múzeum magánszemélyektől is. A könyvtár nyilvántartott anyaga megközelíti a 24 ezer kötetet. A könyvek és folyóiratok zömében az 1800-as évekből és az 1900-as évek elejéről valók, de találhatunk az 1700-as években napvilágot látott szakirodalmat is. Őrzünk 1736-ból származó Kräuter Lexicont, 1791-es Dispensatorium Universale seu Lexicont, 1770-es évekből származó magyar, osztrák, német gyógyszerkönyveket, gyógyszerárszabásokat. Ezek mellett van olyan német nyelvű nyomtatott katalógusa is a könyvtárnak, amely főként 1500-1600-as évekből származó orvosi, természettudományi szakirodalmat regisztrál, de található itt rendőrorvosi rendszerrel foglalkozó több kötetes mű is 1786-1790-ből.

 

Látogatható kedd-vasárnap 9.00-17.00 óráig, belépőjegy a Kőszegi Városi Múzeumban (Jurisics tér 6.) vagy az Arany Egyszarvú Patikában váltható!